18.10.2017
„V súčasnom globalizovanom a digitalizovanom svete má ochrana vlastnej práce, jej výsledkov, ale aj rešpektovanie práce druhých stále väčší význam. Oslovili sme preto odborníkov a zodpovedných pracovníkov zo zainteresovaných rezortov, inštitúcií a organizácií pôsobiacich v tejto oblasti, aby sme spoločnými silami pomohli cielenejšiemu zavedeniu témy duševného vlastníctva do školského vzdelávania,“ uviedol riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk.
Spolupráca zástupcov rezortov, organizácií a inštitúcií, ktorí sa venujú tematike duševného vlastníctva z rôznych uhlov pohľadu, by mala v prvej fáze dospieť k získaniu prehľadu o existujúcich a dostupných zdrojoch a aktivitách, ktoré by sa mohli v rámci školského vzdelávania odporučiť a využiť, pri podpore tém z oblasti duševného vlastníctva, u pedagógov a vo výchovno-vzdelávacej činnosti v školách. Následne bude potrební diskutovať o alternatívach a výzvach, ako vytvoriť a zlepšiť povedomie o dôležitosti problematiky duševného vlastníctva u pedagogickej verejnosti a prípadne i širšej verejnosti. Konečným výsledkom spolupráce ŠPÚ a jeho konzultačného a poradenského subjektu pre problematiku duševného vlastníctva by mali byť učiteľom k dispozícii metodické a didaktické materiály pre prierezové témy v konkrétnych vyučovacích predmetoch.
„Veríme, že spoločne sa nám podarí formulovať možnosti, ako čo najúčinnejšie pôsobiť smerom k školám, učiteľom a žiakom, respektíve mladým ľuďom, aby sme ich získali pre pochopenie významu duševného vlastníctva, jeho ochrany a predovšetkým jeho uplatňovania v praxi.“ Uzavrel rokovanie riaditeľ ŠPÚ Ľ. Hajduk.