20.07.2016
Cieľom projektu je podpora a rozvoj vzdelávania v rómskom jazyku ako jeden z hlavných nástrojov uplatňovania inkluzívnej výchovy a vzdelávania v základných a stredných školách so žiakmi z rómskych komunít.
Partnermi projektu sú:
• Karlova Univerzita, Filozofická fakulta, Seminár romistiky, Praha, Česká republika
• Nansen Fredssenter/Nansen Center for Peace and Dialogue, medzinárodná mimovládna organizácia, Lillehammer, Nórsko
Doba trvania projektu: 36 mesiacov
Schválený grant: 238 005 Eur
Medzinárodný projekt zahŕňa dva hlavné komponenty, ktoré sú zároveň výstupmi projektu:
Prvý komponent projektu je zameraný na Inováciu Rámcového vzdelávacieho programu rómskeho jazyka (bol vypracovaný v spolupráci zástupcov Európskeho fóra Rómov a kočovníkov Rómov a zástupcov Rady Európy) a jeho prispôsobenie sa podmienkam slovenského systému vzdelávania. Súčasťou inovácie Rámcového vzdelávacieho programu rómskeho jazyka budú: a) Inovácia Európskeho jazykového portfólia – učenie sa rómskeho jazyka (určené pre žiakov vo veku 6-9 rokov), b) Inovácia Európskeho jazykového portfólia – učenie sa rómskeho jazyka (určené pre žiakov vo veku 10 – 14 rokov), c) Edícia nového jazykového portfólia – učenie sa rómskeho jazyka (určené pre žiakov vo veku 15 – 18 rokov) a d) Inovácia príručky pre učiteľa: Ako používať inovované Jazykové portfólio - učenie sa rómskeho jazyka.
Druhý komponent bude zameraný na inovatívne vzdelávanie, ktoré bude zamerané na oblasť kultúrnych a jazykových špecifík Rómov. Obsah programu kontinuálneho vzdelávania bude zameraný aj na prácu s inovovaným Rámcovým vzdelávacím programom rómskeho jazyka, ktorý je predpokladom pre systémové a kvalitné vyučovanie rómskeho jazyka metodikou cudzieho jazyka v základných a stredných školách. Okrem týchto atribútov, kontinuálne vzdelávanie bude reflektovať najnovšie trendy z inkluzívneho vzdelávania zo zahraničia, najmä z Čiech a Nórska.
http://www.erasmusplus.sk/index.php?sw=41&submenu=61&vv_rok=2016&vv_typ=KA202