18.06.2018
„Na tomto zasadaní EPAN sa zameriavame na aplikáciu kampane „Demokratické školy pre všetkých – hovoriť slobodne, učiť sa bezpečne“ a tiež na stanovenie procesov zapracovania kompetencií pre demokratickú kultúru do národných kurikúl štátov Európskej únie“, povedal riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk.
V programe rokovania sú tematické workshopy, ktoré vychádzajú z vyplnených dotazníkov, zaslaných Sekretariátu Rady Európy od členov EPAN. Workshop pre oblasť obsahu vzdelávania viedol expert Rady Európy pre interkultúrne kompetencie Calin Rus.
„V nadväznosti na odpovede v dotazníkoch diskutujú dnes zástupcovia školstva z krajín EÚ o hodnotách, zručnostiach a prístupoch modelu kompetencií pre demokratickú kultúru, ktoré by mali byť zapracované do národných kurikúl štátov EÚ,“ vysvetlil riaditeľ ŠPÚ Ľ. Hajduk.
Počas zasadania EPAN v Štrasburgu rokujú na prvom pracovnom mítingu tri pracovné skupiny vytvorené v rámci tejto siete poradcov, ktoré sústredia svoju pozornosť na tri základné témy: obsah vzdelávania, jeho výučbu a hodnotenie.
V programe rokovania je aj téma vedomostí a kritického myslenia v rámci kompetencií pre demokratickú kultúru a možnosti ich zapracovania do národných kurikúl.
„Účastníci mítingu z viac ako dvadsiatky krajín EÚ budú oboznámení aj s podrobnejšími informáciami o vstupe do kampane „Slobodne hovoriť, bezpečne sa učiť“, ako aj o úlohe členov EPAN v tejto kampani, ktorá sa oficiálne spustí na medzinárodnom mítingu v Osle 14. – 16. novembra 2018“, doplnil riaditeľ ŠPÚ.
Komplexná predstava o zapracovaní kompetencií pre demokratickú kultúru do obsahu vzdelávania v štátoch EÚ a úlohy členov EPAN v tejto kampani budú skompletizované pred druhým pracovným rokovaním pracovných skupín, ktoré bude 1. – 5. októbra v Štrasburgu.