05.03.2018
„Uzatvorením Memoranda dochádza k podpore mobility širšej školskej komunity, ako sú edukátori, rodičia a deti v oblasti vzdelávania sa v témach sociálnej a finančnej gramotnosti, ľudských práv, sociálnych a podnikateľských zručností, ale aj vo výučbe jazyka, kultúry a histórie Slovenska,“ uviedol riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk a zdôraznil, že predmetom memoranda sú aj úlohy v oblasti aplikovaného výskumu obsahu, metód a foriem výchovy a vzdelávania a experimentálne overovanie pre deti zo sociálne a zdravotne znevýhodneného prostredia.
„Spolupráca medzi zmluvnými stranami bude obsahovať zdieľanie dostupných odborných materiálov, vzájomné poskytovanie informácií, konzultácií a expertízy v predmetných témach pilotných programov,“ doplnil Ľ. Hajduk. Činnosť, ktorú budú obidve organizácie vzájomne koordinovať, prehĺbi vzájomnú spoluprácu a zintenzívni výmenu skúseností z tzv. príkladov dobrej praxe aj v rámci odbornej prípravy a vzdelávania pedagogických a odborných zamestnancov v sociálnej a finančnej gramotnosti a v jazyku, kultúre a histórii Rómov. Súčasťou spolupráce bude tvorba odborných výstupov ako napríklad metodické materiály, a tiež výskumná činnosť.
Riaditeľa ŠPÚ Ľudovíta Hajduka, ako aj ďalších 5 výskumných a vývojových pracovníkov tejto inštitúcie, ocenila Slovenská rada rodičovských združení v roku 2017 medailou za podiel na zvyšovaní kvality výchovno-vzdelávacieho procesu. Oceňovanie pedagógov a pedagogických zamestnancov zo Slovenska bolo súčasťou VI. Európskeho festivalu umeleckého školstva a 11.národného stupňa Európskeho dňa rodičov a škôl.
„Súčasťou nášho vzdelania nemá byť len vzdelanie ako také, ale aj výchova, pričom práve tu významnú úlohu zohrávajú rodičia a rodina, v ktorej deti vyrastajú a v tomto zmysle môže byť spolupráca ŠPÚ so Slovenskou radou rodičovských združení pre školstvo na Slovensku užitočná,“ uzavrel riaditeľ ŠPÚ Ľ. Hajduk.