20.10.2017
„K otvoreniu vzdelávacieho programu v ŠPÚ viedlo viacero dôvodov. Pre kvalitné kontinuálne vzdelávanie učiteľov v ich odbore sa robí vo všeobecnosti pomerne málo. Odbor francúzsky jazyk je navyše odborom, kde nie je veľa absolventov a ani nie je veľa kvalitných lektorov, ktorí by mohli ďalej vzdelávať. Veľmi silným motívom bolo aj zaviesť resp. naučiť učiteľov, ako sa môžu v mnohých smeroch vzdelávať aj individuálne a to pomocou kurzov dištančného vzdelávania a tiež kooperatívneho vzdelávania,“ zdôvodnil nový vzdelávací program riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk.
Ponuku na spoluvytvorenie vzdelávacieho programu, ktorý by zodpovedal novým trendom vo výučbe cudzích jazykov, financovanie lektorov a spolufinancovanie ubytovania a cestovného ponúkol Štátnemu pedagogickému ústavu Francúzsky inštitút v Bratislave. Štátny pedagogický ústav pripravil odbornú časť k vzdelávacím programom a ich realizácii v praxi a ponúkol svoju odbornú učebňu a odborných zamestnancov pre výučbu. Obidve zúčastnené strany sú presvedčené, že v takejto kooperácii budú mať učitelia zaujímavý a najmä prospešný zážitok zo vzdelávania.
„V nemalej miere sme toho názoru, že ŠPÚ by malo viesť učiteľov k zásade celoživotného vzdelávania. Získajú nielen interkultúrnu didaktickú kompetenciu, ale nemalou motiváciou sú samozrejme aj kredity po absolvovaní vzdelávania,“ uviedol riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk.
Počet účastníkov vzdelávania je limitovaný na 12 osôb, z prihlásených účastníkov sa robil výber na základe motivačných dotazníkov. Program je akreditovaný je do konca roku 2022, čo umožní jeho opakovanie ešte nasledujúce roky. Možno čo bude cieľom tohto vzdelávacieho programu?
„Cieľom kurzu je pripraviť učiteľa pôsobiť v podmienkach nových trendov v spoločnosti, teda na riešenie konkrétnych odborných problémov, ktoré môžu nastať vo výučbe. Tiež by ich mal pripraviť lepšie čeliť frustrujúcej situácii v našom systéme školstva, kde sme zrušili povinný druhý cudzí jazyk na základných školách, čím sa učitelia iných jazykov ako anglického dostávajú do obtiažnych situácií a aby nejako na škole prežili, musia svoju prácu zatraktívniť na maximum,“ uviedla garantka vzdelávacieho programu doc. Anna Butašová.
Program inovačného kontinuálneho vzdelávania pre učiteľov francúzskeho jazyka na Slovensku - Nové trendy vo výučbe francúzskeho jazyka na základných a stredných škôl bol schválený Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR 26.6. 2017 .