02.10.2019
„Takéto podujatia sú nevyhnutnou súčasťou zachovávania národného povedomia Slovákov v Srbsku ale aj v iných štátoch Európy či žijúcich na iných kontinentoch. Podobne, ako je pre národné povedomie dôležité vzdelávanie sa detí Slovákov žijúcich v zahraničí v materinskom jazyku. Preto ŠPÚ aktívne podporuje vzdelávacie centrá a školy pre Slovákov v rôznych častiach Európy i zámoria. Týka sa to viacerých oblastí, či už to sú vzdelávacie štandardy alebo tvorba učebníc, potrebných pre výučbu vo vzdelávacích centrách,“ konštatoval riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk.
Aktuálne úlohy sa operatívne riešia v spoločnej pracovnej komisii ŠPÚ a Úradu pre Slovákov žijúcich v Európe aj v zámorí, ktorá po prvý raz zasadala v Bratislave pri príležitosti osláv 70. výročia vzniku Štátneho pedagogického ústavu v roku 2017.
„Keďže zo strany učiteľov detí slovenských rodičov, ktorí žijú dlhodobo v zahraničí, je záujem aj o didaktickú pomoc, hľadáme riešenia aj pre takúto spoluprácu, napríklad v spoločnom vypracovávaní učebníc a iných didaktických pomôcok“, doplnil riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk, ktorý odovzdal slovenským centrám a školám v zahraničí desiatky učebníc a učebných materiálov ako aj odborných kníh pre účastníkov na zasadnutiach Sekcie pre západnú Európu a zámorie Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a pre delegátov Stálej konferencie SR a Slovákov žijúcich v zahraničí.
Zablahoželať k veľkolepému jubileu gymnáziu v Petrovci prišli aj predsedníčka Slovenskej samosprávy Slovákov v Maďarsku Alžbeta Hollerová Račková a v mene Slovákov z Rumunska podpredseda slovenskej a českej samosprávy Pavel Hlásznik. V mene čabianskeho gymnázia odovzdala pozdrav riaditeľka Edita Pečeňová. Pri príležitosti 100.výročia Gymnázia Jána Kollára v Báčskom Petrovci vydala Srbská pošta príležitostnú poštovú známku s motívom budovy školy.