23.10.2018
Úvodný príhovor patril riaditeľovi ŠPÚ Ľudovítovi Hajdukovi, ktorý ako hostiteľ podujatie otvoril.
„Realizácia podujatia je významná pre implementáciu RFCDC vo všetkých oblastiach výchovy a vzdelávania a na všetkých úrovniach. Poskytuje priestor na riešenie aktuálnych výziev v oblasti výchovy a vzdelávania k ľudským právam a demokratickému občianstvu. Je zároveň príležitosťou na zlepšenie spolupráce nielen medzi jednotlivými inštitúciami, ale najmä smerom k školám,“ povedal riaditeľ ŠPÚ Ľ. Hajduk.
Zástupcovia koordinačného projektového tímu ŠPÚ – námestník ŠPÚ Jozef Facuna a výskumná a vývojová pracovníčka Denisa Ďuranová oboznámili účastníkov s diseminačnými aktivitami Rady Európy.
Podstatná časť programu bola venovaná príkladom implementácie Referenčného rámca kompetencií pre demokratickú kultúru, ktoré predstavila expertka Európskeho Wergeland Centra Caroline Gebara, ktorá sa ako koordinátorka a spoluautorka početných projektov rozvoja profesijných kapacít vo svete špecializuje na vzdelávanie k ľudským právam. Na jej profesionálne a kompetentné vystúpenie reagovali účastníci okrúhleho stola, ktorí uvádzali aktivity svojich škôl i žiakov ako konkrétne príklady zo svojej praxe.
Popoludňajší workshop Zuzany Lichej z ŠPÚ prispel podnetnými aktivitami pre pedagógov k efektívnemu vyučovaniu a budovaniu kompetencií žiakov. Dominovali schopnosti analyticky a kriticky myslieť, porozumieť sebe samému a nechýbalo ani kompetencia na kritické porozumenie jazyka. Diskutujúci vzájomným zdieľaním skúseností spoločne identifikovali možnosti implementácie kompetencií pre demokratickú kultúru v rámci školského prostredia. Vlastnými odporúčaniami tak prispeli k rozvoju vzdelávania v predmetnej oblasti na úrovni školy a triedy.
Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Rady Európy.