20.06.2017
Zámerom autorov a realizátorov projektu je prostredníctvom špeciálnej interaktívnej didaktickej expozície priniesť nové poznatky žiakom, pedagógom a študentom základných škôl, osemročných gymnázií a stredných škôl, ktoré oživia vyučovanie v školách a prebudia záujem detí a mládeže o dejiny Bratislavy i Slovensko.
„Obsah a forma novej špeciálnej výstavnej expozície v Múzeu mesta Bratislavy poskytne cieľovej skupine nový pohľad vnímania na historický významné miesta a historické udalosti našich dejín. Oživené učebnice s interaktívnymi pomôckami, kópiami predmetov a makiet, ktoré obraznou a zážitkovou formou vytvoria hravú históriu, majú za cieľ formovať vzťah ku kultúrnohistorickému dedičstvu Bratislavy s vplyvom na celé územie Slovenska a tak prispieť k formovaniu kritického názoru na dejiny vo svojej podstate,“ uviedol po rokovaní so zástupcami Múzea mesta Bratislavy riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk.
Expozícia Oživené učebnice je obsahovo zameraná na 5 historických tém vychádzajúcich z existujúcej koncepcie v oblasti múzejnej pedagogiky MMB „Všetko o múzeu“. V didaktickom zmysle nadväzuje na inovovaný štátny vzdelávací program v predmetoch Človek a spoločnosť a Človek a svet práce. Dôraz sa pritom kladie na vrstvenie histórie prostredníctvom zvolenej metodológie , teda na pamäť miesta, hľadanie vlastnej identifikácie súčasníkov so skúmanou pamäťou miesta. Nezanedbateľným prínosom projektu je zintenzívnenie spolupráce múzea a školy, doplnenie a rozšírenie obsahu učebných vzdelávacích programov v rámci inovovaného štátneho vzdelávacieho programu, pričom sa ráta s intenzívnejšou spoluprácou s etablovanými inštitúciami školstva ako je napríklad ŠPÚ.
Špeciálnu interaktívnu didaktickú expozíciu a zámer projektu Oživené učebnice predstavia jeho autori a realizátori 19.9.2017 na odbornej konferencii v Bratislave.