13.04.2018
„Členovia odborných komisií Štátneho pedagogického ústavu si odovzdali skúsenosti z uplatňovania inovovaného štátneho vzdelávacieho programu v pedagogickej praxi. Ich hlavným záujmom bolo definovať, ako sa školám darí implementovať tieto dokumenty do vzdelávacieho procesu v základných školách, v ktorých sa vzdelávajú žiaci rusínskej a ukrajinskej národnostnej menšiny,“ informoval riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk a ubezpečil, že Štátny pedagogický ústav bude aj naďalej pomáhať pri vzdelávaní žiakov, ktorí sú príslušníkmi národnostných menšín.
Členovia komisií hovorili v Prešove aj o stave fondu učebníc a didaktických pomôcok, ktoré majú učitelia k dispozícii pri vzdelávaní žiakov. Zhodli sa na tom, že učebnice sú v mnohých prípadoch opotrebované a preto je potrebné zamyslieť sa nad reedíciou existujúcich titulov, prípadne vydať nové učebnice.
V diskusii sa komisie venovali najmä každodenným problémom učiteľov, s ktorými sa stretávajú pri vzdelávaní žiakov rusínskej a ukrajinskej národnostnej menšiny. Takisto diskutovali o rôznych aktivitách, ktoré podporujú osvetu týchto jazykov vo formálnom a neformálnom vzdelávaní. V tomto kontexte vyzdvihli viac ako päťdesiatročnú tradíciu festivalu drámy a umeleckého slova Alexandra Duchnoviča, ktorý sa bude najbližšie konať 9.-10. mája 2018 v Prešove. Úspešným organizátorom cyklického podujatia je Zväz rusínov a ukrajincov Slovenska.
Foto 1: PK pre rusínsky jazyk a literatúru
Foto 2: PK pre ukrajinský jazyk a literatúru