26.04.2019
V príbehu autorka odhaľuje bolestivé spomienky ženy, neskôr matky, ktorá našla v sebe silu nájsť opäť vzťah k samej sebe ako aj svoje bezpečné miesto v spoločnosti. Kniha je tiež doplnená spomienkami synov, ktorí spomínajú na matkino vyrovnávanie sa s tragédiou, akou bol holokaust.
Podľa riaditeľa Štátneho pedagogického ústavu Ľudovíta Hajduka spôsob, akým spracovali študenti v spolupráci s učiteľmi strednej odbornej školy v Skalici túto historickú tému, je príkladom vyučovacej metódy, ako sa dá pracovať s predsudkami v školách.
„Je to jeden z príkladov dobrej praxe. Vďaka účinkovaniu študentov v takýchto predstaveniach a spätnej väzbe, ktorú dostanú od svojich spolužiakov ako divákov, získajú jedni aj druhí nielen informácie o živote ľudí v tej dobe a dejinách holokaustu, ale dokážu ich aj emotívne prežívať. Stávajú sa citlivejší na problematiku diskriminácie, pretože sa mimovoľne začnú zamýšľať nad otázkou vlastnej identity „ako sa vnímam ja a ako ma vnímajú iní“. Navyše s rovesníkmi diskutujú otvorenejšie ako s učiteľom alebo nejakým lektorom,“ zhodnotil predstavenie riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk.
Helena Weinwurmová, ktorá zomrela 22. apríla 2015 vo veku 90 rokov, bola takmer dve desaťročia blízkym človekom skalickej školy Via Humana, jej študentov a zamestnancov. Preto sa jej synovia, spolu s autorkou knihy, obrátili na vedenie školy so žiadosťou usporiadať podujatie pri príležitosti 3. výročia jej smrti.